Με αφορμή την αφυπηρέτηση της Προϊσταμένης της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας κ. Αγγελικής Κοτταρίδη άρθρο του Δημήτρη Αθανασούλη Προϊσταμένου της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κυκλάδων
Δράση για την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά "Βοτάνια και μυρωδικά" Ένα ταξίδι μνήμης και παραδόσεων για τα βότανα και τα αρωματικά φυτά της Μακεδονίας: από την αρχαιότητα στην κουζίνα του σπιτιού μας Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά 6-12 ετών
Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και οι Φίλοι του Πολυκεντρικού Μουσείου των Αιγών, σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου της δημοσιογράφου και συγγραφέως Μαργαρίτας Πουρνάρα «ΑΔΡΙΑΣ – Ήταν όλοι τους ήρωες», που θα πραγματοποιηθεί στις 27.10.2023 (ώρα 7.30 μ.μ.) στο Αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου των Αιγών, με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
Η 18η Μαΐου είναι αφιερωμένη κάθε χρόνο σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά στα μουσεία και στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς.Το θέμα του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2022 είναι «Η Δύναμη των Μουσείων».
Ο Σύλλογος " Οι Φίλοι του Πολυκεντρικού Μουσείου Αιγών και του Δικτύου του", σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας, τιμά τη μνήμη των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή με μια περιοδική επετειακή έκθεση το Φθινόπωρο του 2022 με αντικείμενα που οι πρώτοι πρόσφυγες έφεραν μαζί τους.
Το Ημερολόγιο του Συλλόγου για το 2022 είναι έτοιμο και άμεσα διαθέσιμο. Εικονογραφείται με μορφές θεών, ηρώων και ανθρώπων που έζησαν ή λατρεύτηκαν στις Αιγές, οι οποίες σχολιάζονται με κείμενα της Εφόρου κ. Αγγελικής Κοτταρίδη.
Συμμετοχή του Συλλόγου "Οι Φίλοι του Πολυκεντρικού Μουσείου Αιγών και του Δικτύου του" στη διαδικτυακή συνάντηση του Σωματείου "Οι Φίλοι του Μουσείου Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού" με θέμα: "Σύλλογοι και Σωματεία Φίλων Μουσείων την Εποχή της Πανδημίας: Απειλή «αποστασιοποίησης» ή ευκαιρία ανασύνταξης;"
Εγκαίνια του "Υπογείου της Μνήμης" στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας με την παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Λιόλιου ‘’Ο αλλόκοτος κόσμος του Γιόνας Τρέσνι’’
Ο Σύλλογος «Οι Φίλοι του Πολυκεντρικού Μουσείου Αιγών και του Δικτύου αυτού» σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας, σχεδίασε και πραγματοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για ενήλικες «Οι Μακεδόνες και ο Κόσμος». Στόχος του προγράμματος είναι η γνωριμία και εξοικείωση των μελών του αλλά και του ευρύτερου κοινού με την καταλυτική παρουσία των Μακεδόνων εκτός του στενού πυρήνα του βασιλείου τους.